Като всяко психично разстройство, тревожността носи послание от по-дълбоките слоеве на психиката ни. Често хората казват, че не знаят защо са тревожни или си мислят, че някакви повърхностни неща ги тревожат, но истинските причини остават скрити и неосъзнати. За да се освободим от тревожността обаче, трябва да осмислим какво иска да ни каже. Ето няколко идеи:
• Неоползотворена енергия: Човекът пренебрегва или не отдава нужната важност на определен аспект от психиката си. Затлачената енергия може да е сексуална, творческа, духовна, игрива и т.н. Тя се бори за пространство за живот през тревожността.
• Живот, несъответен на личността: Тялото дава знак, че начинът на живот, който води човекът в този период, не съответства на неговите истински потребности, желания и принципи.
• Силна умора: Тялото и умът са изтощени, но човекът не си дава почивка. Тревожността идва, за да напомни, че този ритъм не може да се поддържа повече.
• Продължителен режим на изчакване: Човекът изживява криза в личните си взаимоотношения, напрежение на работа, токсични приятелства. Нещо трябва да се изясни, потвърди или да приключи.
• Заучена тревожност: Този тип отношение към живота е научен в детство от родители, които са били тревожни. Човекът вярва, че това е основният начин за "справяне" с реалността.
Сигурни ли сте?